Používaním stránok mozessavydavat.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Kvások a ja

Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. A tak ma atopický ekzém mojej dcérky priviedol k pečeniu vlastného chleba z kvásku. Už tomu bude rok, čo mi kamarátka Adri priniesla pohárik so zvláštnou hmotou a pedigovú misku a.k.a. ošatku k tomu.

Kvások a ja

Už takmer rok máme v chladičke stáleho obyvateľa v pohári, v špajzi pár balíkov múk od výmyslu sveta, v rúre okrem normálnych plechov aj jeden starý hrdzavý a v dreze trochu ťažšie umyteľný riad od cesta, o ktorý radi losujeme. :) Tí, ktorí sú tiež "v klube", vedia, o čom hovorím.

Kváskovanie je už pomaly trendovou záležitosťou, ale úplne masovou sa stať nemôže, lebo dnešná rýchla doba mu nepraje. Kto chce piecť chlebík, musí si to trošku naštudovať, načasovať, zmenežovať, prizvať si na pomoc chladničku alebo aj mrazničku, v ktorej je kus, po rozmrazení takmer ako čerstvého, chlebíka vždy k dispozícii. Nebudem vám tu rozpisovať základné princípy a dôvody, prečo je kváskovanie zdravšie a lepšie ako kúpa dopekaného pečiva zo supermarketu alebo kvasnicového chleba, ktorý je síce chuťovo aj konzistenčne fajn, ale jeho jedenie neprospieva asi nikomu. Mnohým nerobí dobre na trávenie, prekysľuje, rýchlo sa kazí, alebo obsahuje všelijaké konzervanty a iné veci, ktoré v chlebe nemajú čo robiť. Úžasné je, že základný kváskový chlieb pozostáva len z troch surovín - múka, voda a trocha soli. :)

Moja svokrička už napríklad iný chlieb ani nechce, pretože odkedy ho pravidelne konzumuje, nevie, čo je to mať brucho ako balón. Naša Karolínka ekzematička by mala jesť chlieb a pečivo veľmi obozretne, kváskový však môže konzumovať bez obáv. Ani my by sme už nejedli iný, len zatiaľ nestíham pokrývať spotrebu. :D

Na doplnenie informácií odporúčam jednu (alebo aj obidve) z týchto skvelých (nielen pekárskych) knižiek, z ktorých mám ja sama väčšinu informácií. Alebo fejsbúkovú skupinu Kváskové pečenie, videá na Youtube a úplne najlepšie aj nejaký kurz kváskovania.

A potom ešte rôzne weby, ako napríklad (a hlavne!) Maškrtnica, čo je Juliana - Slovenka žijúca v Česku, ktorá je priekopníčkou kváskovania v bývalom Československu, a dokonca niesla vlastný chlebík dalajlámovi pri jeho návšteve Prahy. No skrátka tá ženská vie o chlebe, kvásku, múke, ale aj koláčoch úplne všetko. Chystám sa na viaceré jej recepty, lebo raz som skúsila burgrové žemle a boli neskutočné.

 

Ale vrátim sa k tomu kvásku od Adri, ktorá ho zase dostala od Zuzky a tá si ho zakladala sama. To je level, ku ktorému sa chcem ešte dopracovať. Spočiatku mi pečenie išlo super a moje prvé chlebíky vyzerali aj chutili uspokojivo. Až som sa tomu sama čudovala. Nebolo to ani také zložité a prácne, ako som sa obávala. Takže ak sa aj vy odhodlávate, smelo do toho!

Môj úplne prvý! Pšenično-špaldovo-ražný

A takto vyzeral rozkrojený. S maslom, rajčinou a čerstvým medvedím cesnakom... niet lepšej delikatesy :)

 

Trošku placatejší vzhľad spôsobila priveľká ošatka. Vtom som od inej kamošky Kamči dostala menšiu ošatku na cca kilový chlebík, ktorá je úplne super, keď stíham piecť častejšie.

Dokonca aj celoražný chlieb sa mi podaril. Aha!

 

No potom sa to nejako začalo kaziť, asi som nepiekla tak často, ako by bolo treba, kvások strácal silu a chlebíky začali byť ploské a hutné. To si inak hejteri kváskovania myslia často, že takýto chlieb nie je nadýchaný ako ten z obchodu. Pravda je taká, že vie byť ako obláčik s veľkými okami, ak sa robí správne.

Robila som všetko ako predtým, napriek tomu sa mi nedarilo, a tak som na kváskovanie trochu zanevrela. Ešte aj dcérka, kvôli ktorej sa to celé vlastne začalo, odmietala jesť môj chlieb. Bolo mi do plaču.

Začala som gúgliť a došlo mi, že hoci môj kvások na prvý pohľad nie je v ničom zlý ani chorý, treba mu dodať silu a ozdraviť ho. A tak som išla na to podľa tohto návodu. Po dvoch dňoch som s malou dušičkou išla robiť reparát toastového chleba, ktorý naposledy vyšiel katastrofálne.

Bol nízky, hutný, ťažký napriek tomu, že kysol dostatočne dlho.

A takto sa podaril s obnoveným kváskom. Všetko ostatné bolo rovnaké. :) Mňam.

Aj druhý klasický chlebík vyšiel super.

 

Po prekrojení.

Spokojná stravníčka. :)

 

Stále sa nepovažujem za nejakú odborníčku či ostrieľanú kváskovačku. Chlebík mi takmer vždy trochu praskne, prekladanie cesta mi ide niekedy pekne na nervy, narezanie sa nie vždy podarí podľa predstáv... Ale tá vôňa a chuť stoja to zato. :) Najradšej pečiem chlieb, u mňa vedie viaczrnný a babičkin z knihy Kváskovanie 1 - jeden obsahuje vločky a druhý aj zmes semienok. Pečivo, koláče a iné výrobky z kvásku ma zatiaľ až tak neohúrili, ale možno som len nenašla tie správne recepty. To je moja ďalšia výzva na rok 2018 a očakávajte aj článok na túto tému. A dúfam, že čochvíľa budem vymýšľať aj vlastné recepty. :)

 

Chlebová story

Ak ste sa dočítali až sem, mám tu pre vás príbeh chlebíka od cesta až po rozkrojenie. Mala som ho na mojom Instagrame na stories a bola by škoda nedať ho aj sem. ;)

Prekladanie cesta po prvom kysnutí.

Finálne kysnutie v ošatke. Ideálne je robiť ho v chladničke, trvá to síce dlho, ale čas kváskovaniu prospieva.

Vyklopené cesto z ošatky.

Môžeme ho narezať ostrým nožom alebo žiletkou.

Upečený chlebík. Je ťažké nekrájať ho ešte teplý, ale oplatí sa počkať. (Ja nevydržím nikdy, napriek tomu mi jedenie teplého chleba nikdy nespôsobilo nič podobné, ako keď som tak jedla teplý kvasnicový chlieb.)

Už len maslo a ide sa na to. :P

11. 1. 2018 14:01 | Tipy & návody

Komentáre

Pridať komentár





Formátovanie príspevku: hrubé  podčiarknuté  kurzíva
Pridaj komentár  

Podeľte sa s nami o váš názor!

Články

O mne

Blog môžeš sa vydávať

Mamina, ktorá si s radosťou užíva "poslanie" - zdravo a chutne nakŕmiť svoju rodinku. Najradšej varím a pečiem z plodov našej záhrady a z toho, čo dom dal. Blog je taký môj zápisník toho, čo sa mi podarilo a čo nám doma chutilo.

Verím, že bude aj vám. ;)

podpis

Bude sa vám páčiť

 
 
 

© 2013 - 2024 mozessavydavat.sk | kontakt | mapa webu | partneri | spolupráca | rss

tvorba web stránok bohacek.sk

Jednoduché a rýchle recepty