Používaním stránok mozessavydavat.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Na šípkach

Nedeľné popoludnie sme trávili na prechádzke a vychutnávali sme si babie leto. Po týždni ležania v posteli s virózou sa zásoby sušených šípok z minulého roka znížili na minimum, a tak sme si domov priniesli plný košík. Lebo šípkový čaj je "najvác". :))

Na šípkach

Šípky sme zbierali v prírode, za vinohradmi, kde nechodia autá. Takže myšlienkou, že by sme ich mali nejako umývať, som sa ani nezaoberala. Poodkrajovali sme z nich oba konce a nahrubo nasekali. Potom sme ich rozložili a nechali vysušiť. Môžete buď len tak, na radiátore, alebo ak máte, v sušičke. V nej je to vraj najzdravšie a zachová sa najviac vitamínu C. Keď budeme veľkí, kúpime si. :)

Usušené šípky skladujeme v sklenej uzatvárateľnej nádobe. Musia byť naozaj dokonale suché, inak splesnivejú. 

Ako správne uvariť čaj?

V prvom rade sa musím priznať, že sme roky varili šípkový čaj nesprávne. Teda, ako sa to vezme. Šípky podľa chuti sme nasypali do hrnca s vodou a poctivo vyvarili aj desať minút. Výsledkom bol krásne sfarbený, hustý čaj úžasnej chuti, ktorá nepotrebuje citrón ani cukor. Lenže takýmto spôsobom sa zabijú všetky vitamíny.

Správne sa má čaj variť tak, že šípky necháme cez noc, alebo aspoň pár hodín, vyluhovať v studenej vode. Potom privedieme do varu a hneď odstavíme. Precedíme cez plastové sitko a je to! 

Okrem céčka šípky obsahujú vitamíny B1, B2, E, K, P a H, provitamín A a minerálne látky. A sú zadarmo. Stačí nebyť lenivý. :)  

Sušené šípky. Tieto sú z minulého roka - posledné.

6. 10. 2014 15:27 | Potulky

Komentáre

Eva | 3. 12. 2014 23:22 | mail

Keď ste ich už toľko nazberali, mali ste uvariť lekvár, je vynikajúci.


Pridať komentár




Formátovanie príspevku: hrubé  podčiarknuté  kurzíva
Čo prechádza cez žalúdok?
Pridaj komentár  

Podeľte sa s nami o váš názor!

Články

O mne

Blog môžeš sa vydávať

V živote sú dôležitejšie otázky ako čo budem dnes variť, to uznávam. S tými vám však asi nepomôžem. :) Zato receptov a tipov tu nájdete požehnane a každý je odskúšaný na mojej rodine alebo priateľoch. Verím, že budú fungovať aj u vás doma, či už pôjde o osvedčenú klasiku, zaslúžený dezert alebo zdravú špecialitku zo surovín, ktoré možno bežne nejedávate.

Vitajte a cíťte sa tu dobre!

podpis

Bude sa vám páčiť

 
 
 

© 2013 - 2019 mozessavydavat.sk | kontakt | mapa webu | partneri | spolupráca | rss

tvorba web stránok bohacek.sk

Jednoduché a rýchle recepty